Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
# # # #

Modřanský cukrovar

Prague 4
Price from 5 010 000 KčCalculate monthly payment
Parking ano
Layout 1+kk, 2+kk, 3+kk, 4+kk, 5+kk
Available 2024
#

bus stop
9 min

#

sport
2 min

#

hospital
5 min

#

school
4 min

#

restaurant
2 min

#

shop
9 min

Prime living with a view of the Vltava river

Modřanský cukrovar is going to be a unique place to live, bringing an innovative concept of blue-green infrastructure to the Czech Republic. The procejt offers extremely energy-efficient and technologically advanced apartments with a view of the Vltava River. Some of the technologies used will even have their premiere in the Czech Republic.

About the Modřanský cukrovar project

The apartments are characterized by superior quality materials with EPD, FSC and PEFC certificates. The high standard of equipment is also demonstrated by higher doors, private terrace or private front garden, premium furnishings and wooden floors. A smart video phone will be a handy helper, allowing the front door to be opened with a chip, Face ID or QR access code which you can generate for your visitors.

Modřanský cukrovar je v evropském kontextu ojedinělý projekt zaměřený na udržitelnost, inovace a dobré sousedské vztahy. Mimo moderních rezidenčních budov zde vznikne bohatý veřejný prostor plný zeleně s prvky drobné architektury a mobiliář určený pro odpočinek i zábavu dětí a dospělých. V horním patře jednoho z domů je navíc umístěna sdílená pobytová terasa s posezením, stíněním a okrasnými i užitkovými zvýšenými záhony.

Modřanský cukrovar is a unique project in the European context focused on sustainability, innovation and good neighbourly relations. In addition to modern residential buildings, there will be a generous public space full of greenery with elements of small architecture and an area dedicated to relaxation and entertainment for children and adults. In addition, a shared residence terrace with seating and ornamental and utilitarian raised beds is located on the upper floor of one of the houses.

Location

Městská čtvrť, kde všemi směry proudí život, nahrazuje starý nevyužívaný brownfield po bývalém Modřanském cukrovaru. Dominantou celé čtvrti je prostorné náměstí osázené platany, lemované bistry, obchůdky a kavárnami. K životu ho budí čilý ruch místních, kteří se přes osvěžující opar vodních trysek dostávají do přilehlého parku, a potom dál, k řece.

The urban district, where life is flowing in all directions, replaces the old unused brownfield after the former Modřany sugar factory. A spacious square planted with trees, lined with bistros, shops and cafés, dominates the whole district. It is animated by the bustling activity of the locals, who make their way through the refreshing haze of water jets to the near park or Vltava river.

Get to know the complete offer of apartments in the Modřanský cukrovar project

The advertised apartments are only a selection of the available units in the project. We will be happy to negotiate the best offer for the purchase of your dream apartment, book a priority inspection of the project or help you with financing the property.

Our services are completely free of charge. Our reward is the commission paid by the developer and your satisfaction!

Check availability
Contact agent
David Vondrouš
+420 602 129 813
Let us find your new home  Plánujete financování hypotékou?

  Prodáváte stávající nemovitost?


  Odesláním kontaktního formuláře souhlasím s předáním osobních údajů a potvrzuji, že jsem se seznámil/a s podmínkami zpracování osobních údajů.“

  Dostupné varianty
  Dispozice
  Cena od
  Balkon / Terasa
  Parkování
  1+kk
  5 010 000 Kč
  yes
  yes
  2+kk
  6 350 000 Kč
  yes
  yes
  3+kk
  9 480 000 Kč
  yes
  yes
  4+kk
  13 250 000 Kč
  yes
  yes
  5+kk
  20 920 000 Kč
  yes
  yes
  Zdarma Vás provedeme k vysněnému bydlení
  image/svg+xml

  Získat nabídku

  image/svg+xml

  Rezervovat prohlídku

  image/svg+xml

  Zajistit financování

  image/svg+xml

  Kontaktovat makléře

  Kalkulačka pro hypoteční úvěr


   5 849

   Odesláním kontaktního formuláře souhlasím s předáním osobních údajů a potvrzuji, že jsem se seznámil/a s podmínkami zpracování osobních údajů.

   Získat další informace

    #