Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Podle čeho si vybrat nemovitost k bydlení, co zohlednit

Ať kupujete rodinný dům nebo byt, je dobré uvážit několik aspektů, které mohou mít větší nebo menší vliv na kvalitu života. Zejména ve velkých městech je ovšem situace rok od roku horší, a tak lidé často koupí nemovitost k bydlení, která jim 100% nevyhovuje. Výběr byste ale neměli podceňovat, ať kvůli své investici, tak vzhledem k dostupnosti služeb a třeba i výchově dětí.

 

Lokalita a občanská vybavenost: co byste měli uvážit

Bydlení v dobré lokalitě má mnoho výhod a vedle zvyšování celkové kvality života také šetří spoustu času a starostí. Asi nejlépe bývají umístěny novostavby, v jejichž okolí se nachází veškerá občanská vybavenost, která je pro dobré žití stěžejní. S nadsázkou ale platí, že čím více obchodů a služeb je v okolí dostupných, tím vyšší bude cena za takové bydlení.

 


To samozřejmě platí s jistou nadsázkou a neznamená to, že lze byt u nákupního střediska (navíc s hospodou a nočními bary) na okraji obrovského sídliště považovat za lukrativní lokalitu. Příliš velká koncentrace lidí v okolí může mít negativní dopad na soužití, nehledě na možné rušení nočního klidu. V blízkosti desítek až stovek metrů by však nemělo chybět následující:

 

Obchod s potravinami

V okolí by se měl nacházet supermarket nebo hypermarket i pro větší nákupy, pouze večerka obvykle nestačí.

 

Volnočasové středisko

Ať jde o sportovní halu, rozlehlý park k běhání, kino, muzeum, divadlo, nebo vědecký park pro děti, je dobré mít v blízkosti místa, kde můžete trávit volný čas, aniž by trvala cesta domů hodinu.

 

Dopravní dostupnost

Tramvaj pod oknem příjemná není, ale v dochodné vzdálenosti ano; zohlednit by se měla i meziměstská doprava. Důležitá je nejenom dostupnost, ale také frekvence spojů.

 

Školy a vzdělávací střediska

V blízkosti by měla být pro klid rodičů mateřská a základní škola, a případně také střední. Mít ve městě i VŠ (univerzitu) je rovněž plus, ale v dospělém věku „děti“ běžně odchází studovat do jiných měst. Vhod poté přijdou i vzdělávací střediska, chcete-li se neustále vzdělávat.

 

Restaurace a kavárny

Když chcete na večeři, posedět s kamarády, nebo si jen tak udělat hezký den bez vaření, je dobré mít v dochodné vzdálenosti podnik jako restauraci, bistro, kavárnu, vinárnu aj.

 

Péče o krásu a zdraví

I když není problém jednou za čas dojet do centra města, oceňují někteří lidé poblíž bydliště kadeřnictví (barber shop), salóny krásy, masáže, případně také kompletní wellness.

 

Zdravotní péče

Zohlednit lze jak zubaře, nonstop pohotovost, tak nemocnice a specialisty ze všech oborů, stejně jako veterináře pro domácí mazlíčky. Důležitá je rovněž vzdálenost od zdravotnických zařízení.

 

Bezpečnost

Ačkoliv žijeme v poměrně bezpečné zemi, vyskytují se v některých lokalitách „nižší společenské třídy“ či dokonce bezdomovci, což může narušovat poklidný život a pocit bezpečí.

 

Soužití s obyvateli

S bezpečností souvisí i celkové soužití, které se netýká pouze sousedů v domě. Stejně tak je důležité, abyste si sedli s jinými lidmi v okolí, například s těmi z bytového domu o dvě ulice vedle.

 

Pracovní nabídky

Asi nikomu se nechce jezdit do práce přes celé město, nebo dokonce mimo něj. Zvažte tedy, jak velké budete mít profesní uplatnění v dané lokalitě i do budoucna.

 

Staveniště v okolí

Pokud je v okolí vše zastavěné, nebude v tomto směru váš klid nic rušit; v opačném případě můžete po nějakou dobu čelit hluku, prachu i komplikované dopravní situaci.

 


Podle toho, jak moc nároční jste, je vhodné uvážit alespoň některé z faktorů. Kdo se ovšem v lokalitě nevyzná, těžko si bude bydlení ke koupi vybírat sám; pomoci mu však mohou zkušení realitní makléři, jaké má Homeportal k dispozici napříč republikou. Maximální občanskou vybavenost přitom obvykle dostanete v okolí novostaveb, což také zvyšuje jejich tržní cenu.

 

Pokud jde o starší nemovitosti, mívají zpravidla v okolí obchod/y a dobrou dopravní dostupnost, případně také školku a ZŠ. V některých případech najdete v blízkosti i restauraci, tím však obvykle nabídka končí a například za prací je mnohdy nutné dojíždět i pár km (v rámci velkého města), zatímco služby (ovšem nikoliv nezbytné) jsou dostupné až blíže k centru.

 

Novostavba vs. starší nemovitost: obojí má (ne)výhody

Snad každý chce bydlet co nejlépe, jenže výběr lidí mnohdy limitují finanční možnosti. Z tohoto důvodu se někteří poohlíží po starších bytech a bydlení v novostavbě rovnou zavrhují. Jenomže ne vždy to musí být tak jednoznačné a je dobré dopředu vše propočítat. Zatímco nově postavený dům si moc investicí v začátku nevyžádá, stará nemovitost může vyžadovat rozsáhlou rekonstrukci.

 

Starší bydlení může vyžadovat investici stovek tisíc

Koupíte-li desítky let starý panelový či zděný byt, pravděpodobně budete řešit pouze „vnitřní záležitosti“, protože třeba na střechu se skládají všichni vlastníci domu. Mezi často předělávané patří jádro, v některých nemovitostech bývá dokonce ještě staré umakartové, které je nahrazováno zděným. A nevyhnete se ani rozvodům elektřiny a vody, nemusí být totiž v dobrém stavu.

 


Dvojnásob to platí u rodinných domů, které prodávají děti po svých rodičích. Ty totiž bývají určeny ke kompletní rekonstrukci nejen zevnitř, ale také zvenčí. Drahá je zejména oprava střechy a výměna oken a podlah, ovšem lépe na tom nebývají ani samotné zdi, u nichž může být nutná tzv. sanace (vysušení, hydroizolace a další úpravy). Ve výsledku tak rekonstrukce vyjde i na více jak milion Kč.

 

Extrémním případem bývá i úplné stržení domu, ponechání základů a stavba nového. Takové nemovitosti však dosahují tržní ceny jen za pozemek, neboť nový majitel musí zaplatit i náklady na demolici a likvidaci. U starých bytových jednotek je zase nutné platit poměrně vysoký fond oprav, který může dosahovat i 4 000 Kč měsíčně, nehledě na nízkou energetickou hospodárnost budov.

 

V novostavbě máte vše hotové, zařízené a levnější

Ačkoliv bývají novostavby v pořizovací ceně i o desítky procent dražší, není dobré investici hned zavrhovat. Kromě hypotéky a fondu oprav (pouze u bytů) totiž není nutné hradit nic jiného a zcela odpadá otázka rekonstrukce. Prodávané novostavby bývají přitom navrhovány s ohledem na dnešní dobu a potřeby různě náročných zákazníků, čemuž odpovídají i výsledné dispozice nemovitosti.

 


Značnou částku můžete ušetřit také na provozních nákladech, neboť bývají u novostavby zákonitě nižší, stejně jako na zmiňovaném fondu oprav. Ten bývá u nových bytů poloviční až třetinový, například u bytu 1+kk to může být i 1 200 – 1 500 Kč / měsíc. V závěru vás tak čekají asi jediné náklady, a to za vybavení interiéru, i když ho lze zařídit i pomocí tzv. homestagingu.

 

Způsob financování nemovitosti a rychlost poskytnutí

Ještě předtím, než si vyberete bydlení ke koupi, měli byste znát možnosti financování nemovitosti a výši úvěru, na jakou dosáhnete. Vůbec nejčastější je stále hypotéka od banky, možnosti ale nabízí při splnění podmínek také stavební spořitelna, kde se jedná o úvěr řádný nebo překlenovací. Jak financovat nemovitost si v každém případě promyslete s předstihem, abyste znali své finanční možnosti.

 

Prověřte si majitele bytu / domu v různých registrech

Zatímco za novostavbami v nabídce Homeportalu stojí obvykle velká developerská společnost s letitou tradicí, starší nemovitosti bývají v osobním nebo družstevním vlastnictví. Jejich majitele je tak dobré prověřit, zdali nejsou v exekuci, insolvenci nebo hledáni PČR. Veřejně dostupné jsou zejména tyto registry:

 

      Centrální evidence exekucí ČR

      Insolvenčního rejstříku

      Úřední desky soudních exekutorů

      Seznamu hledaných osob PČR

      Centrální evidence exekucí SK

      Registr upadcov na Slovensku

 

V případě, že by měl majitel opletačky například s exekutorem, mohl by i jeho byt čelit zabavení. Kupující by tak při špatném sletu událostí přišel o byt i peníze, které by už zřejmě nikdy neviděl. I z tohoto důvodu může být lepší koupě nemovitosti přes RK, s níž má kupující jistotu bezproblémového průběhu i právního servisu.

×