Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
Jazyky
# # # #
27. srpna 2019

Běloskvoucí bílá

Bílá v interiéru je krásná a luxusní. Navíc čím dál populárnější společně s vládnoucím trendem minimalismu, jednoduchých a čistých interiérů celkově. Samozřejmě vypadá perfektně na zdech – díky neutrální výmalbě můžeme místnost dekorovat do jakéhokoli stylu a barevnosti nás napadne, dává nám svobodu. Nádech luxusu dodává i jednotlivým kusům nábytku. Koberce, pohovky… 

Jenže praktičnost nepatří mezi její silné stránky. Velký, kožený bílý gauč je možná působivý a reprezentativní. Jenže k čemu nám to je, když se na něj s návštěvou ani neposadíme, protože je pohovka v přímém rozporu s kávou nebo sklenkou červeného, kterou se chystáme popíjet. Pokud s náročnou údržbou počítáte, jsme obrněni trpělivostí a hadrem, pak tedy dobrá. Pokusíme se vám dát pár tipů, co dělat v případě nehody a bílou u vás v interiéru zachránit.

Zdi

Skvrny od jídla, otisky pacek mazlíčků, stopy dětských ručiček i pastelek…. Zásadní je vrhnout se na odstraňování co nejrychleji a nenechat fleky zaschnout. Mastnotu je nejlepší vysát. Poslouží obyčejný savý papírový ubrousek. Efektivně vypomoci si můžete také kukuřičným škrobem, bílou křídou a střídkou chleba. Jestliže je skvrna starší a zaschlá, zkuste nasadit tvrdší kalibr. A to Savo, přípravek na mytí oken nebo pěnu na holení. Zvolený přípravek aplikujte a nechte dvě hodiny působit. A z rad našich babiček funguje o ocet a jedlá soda. Dejte přípravku důvěru udělat práci za vás. Takže skvrnu nikdy silou nedrhněte! Jemně mačkejte a otírejte, ať si malbu nevyšisujete nebo dokonce nestrhnete. Když nic nezabere, místečko se skvrnou před malováním přejeďte jemným smirkovým papírem.

Děti jsou radost (a starost). Jen klid, pastelky a voskovky jdou snadno dolů vodou se saponátem, klasikou gumou nebo zmiňovaným smirkovým papírem. Opatrně můžete přejet i zubním kartáčkem a pastou. To samé platí pro šmouhy od bláta a podobná znečištění.

Nápoje ulpělé na zdi nejprve dobře vysajte papírovým ubrouskem. Následně na ně zkuste jít se saponátem a účinný je také solný roztok. Ale nebudeme vám nic nalhávat, u skvrn od džusu či červeného vína šance na úspěch výrazně klesá.

Sedačky a textilie

Tady jsou zásady podobné. Rozhodující je rychlost, ta velmi pomůže. Co se bude lišit je rozhodně nástroj – ideální je bílý savý hadřík. Respektujte daný materiál! Doporučujeme si načíst vlastnosti jednotlivých látek, kůže a koženky – každá se bude chovat zcela odlišně.

Začněte studenou, nikdy teplou vodou. Zní to nelogicky? Jde o to, že v některých textiliích se nečistota vlivem teplé vody jen srazí, zapustí do vláken a půjde vyčistit ještě hůře, pokud vůbec. Použít můžete saponát nebo se doporučuje žlučové mýdlo, které seženete v každé drogérii za pár korun. Zpravidla funguje dobře na celou řadu skvrn, od kakaa po inkoust z propisky. Neuškodí ani vyzkoušet sůl, ocet, citronovou šťávu… stejně jako u čištění zdi. Nápoje a případné stopy od krve opět nejprve vysajte savým ubrouskem nebo utěrkou. Savu se u textilu logicky vyhněte a raději skvrnu zasypte solí, přidejte lžičku citronové šťávy.

Držíme palce!

Nejčtenější
4. června 2025

Polovina developerů slibuje levnější hypotéku. Ale jen přes jejich partnery

Podle nové analýzy společnosti Home Portal je financování bydlení prostřednictvím developerského hypotečního servisu běžnou součástí trhu. Z 139 sledovaných projektů jich 78 % nabízí vlastní hypoteční servis. Každý druhý projekt přitom láká na výhodnější úrokové sazby. Klient tak získá nejen nemovitost, ale i financování a často i další výhody – například nižší počáteční investici nebo…

Číst článek
6. června 2025

Jak se žije v centru Prahy? Výhody, úskalí a měnící se tvář města

Bydlení v samotném centru Prahy může být snem pro mnoho lidí – a pro řadu z nich i realitou, která přináší specifický životní styl. Pěší vzdálenost k práci, kavárně, divadlu i parku. Kulisy historické architektury. Doprava, která jezdí každé dvě minuty. To vše má své kouzlo. Stejně tak má ale život v centru i své…

Číst článek