Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Budoucnost vlastního bydlení v Praze? Pro řadu rodin je nyní možná poslední možnost na koupi novostavby

Zatímco v centru Paříže a Londýna již růst cen nemovitostí stagnuje kolem půl milionu Kč za m2, v Praze, zdá se, mají ceny stále kam růst. Průměrná cena za metr se posledních deset let zdvojnásobila a například Penta na Vítězném náměstí nabízí nyní malometrážní byty s cenovkou kolem 300 tisíc Kč/m2. Současná doba je tak možná jednou z posledních šancí řady rodin bydlet v české metropoli ve vlastním. Na vině je i loňský 100% propad zahájené výstavby, který ceny žene dále nahoru navzdory tržnímu ochlazení.

„V poslední době jsme svědky neuvěřitelného růstu cen nemovitostí, a to zejména v centru Prahy a okolí. Kdo nyní čekal a sází na velké zlevňování, tak se bohužel nedočká. Kdo chce mít v budoucnosti vlastní bydlení v novostavbě Praze, měl by se proto rozhodnout co nejdříve. Aktuálně vše směřuje k tomu, že v budoucnosti budou mít lidé v Praze možnost si dovolit jen starší byty. S rostoucími cenami nových bytů a omezenou nabídkou se totiž může stát, že novostavby budou přístupné jen velmi bohatým lidem,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.

Srovnávat dnešní stav se světovou finanční krizí z roku 2008 není bohužel namístě. Nyní jsou velcí developeři ve velmi dobré kondici a mají dostatek kapitálu „vyčkat“, dokud se nezlepší situace v oblasti hypoték. Spíše proto projekty zastavují. Takže až za dva tři roky poptávka raketově poroste nahoru, tak na trhu budou chybět novostavby a prodávat se bude spíše starší zástavba.

„I přesto, že politici ve volebních sloganech opakovaně proklamují cíle o 30% nárůstu bytové výstavby ročně, realita je taková, že vloni se v Praze zahájila výstavba kolem 4 tisíc bytů. Pokud tedy kupující mají dnes hotovost, tak by bylo chybou nevyužít současného propadu a slevových pobídek, které někteří developeři nabízejí. Jelikož máme trh velmi dobře zmapovaný, jsme schopni kupujícím poradit, jaké konkrétní pobídky projekty nabízí,“ dodává Vitvera.

Pokud nyní klesá výstavba, znamená to, že nových bytů bude opět nedostatek a ceny novostaveb opět porostou. Při dvouciferné inflaci se tak nákup nemovitosti může jevit jako zajímavý způsob uložení peněz. Důvodem proč nakupovat nyní je také to, že na budoucí poměry je dnes nabídka bytů v Praze relativně veliká a zajímavá, protože bude hůře. V rámci aktuálních plánů na výstavbu v roce může být v roce 2024 zahájeno podobné množství bytů jako v pokrizových letech 2010–2012.

×