Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Jak co nejvíce uspořit na energiích

Energetické úspory jsou důležité pro každou domácnost, nejen proto, že pomáhají snižovat náklady na energii, ale také proto, že pomáhají chránit životní prostředí. Bytové budovy jsou jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů, takže každá úspora energie v domácnosti přispívá k snižování celkových emisí. Navíc, úspory energie lze dosáhnout jednoduchými způsoby, jako je například úsporné žárovky, regulace teploty v bytě nebo správným načasováním využívání spotřebičů.

Elektrické topení = 70 % celkových nákladů za elektřinu ročně

Proto je zásadní v prvé řadě zvolit vhodného dodavatele, s rozumnými tarify, které sedí vaší spotřebě. (Ten vhodný se samozřejmě liší pro studenta v garsonce, od toho pro početnou rodinu, která obývá velký dvoupodlažní dům). Dále zajistěte řádné zateplení fasády domu a také výměnu starých oken a dveří, které netěsní, a tudíž představují velkou tepelnou ztrátu.

 

Bojler = Ohřev vody se na celkových nákladech podílí z 20 %

U bojleru hraje největší roli nastavení teploty. Tato informace je zásadní, protože v praxi každý stupeň celsia představuje navýšení spotřeby o celých 6-8 %! A to není vůbec málo, v celoročním součtu dělá příliš vysoká teplota signifikantní rozdíl na onom nenáviděném vyúčtování. A jaké je tedy optimum? Obecně je doporučeno bojler nastavit a udržovat na hodnotě 55 °C.

 

Svícení a chod spotřebičů = „jen“ 10 %

Jde o nejméně významnou položku, co se rozdělení spotřeby elektřiny týče.  To ale neznamená, že je dobré nad ní mávnout rukou a ignorovat ji. Začněte výměnou spotřebičů za nové. Nečekejte, až se definitivně rozbijí a doslouží, pořiďte si moderní úsporné modely elektronických tříd A+, A++ a A+++. Proč? Protože jejich spotřeba je ve srovnání se (stále úspornou) kategorií B dvojnásobně nižší!

 

Nižší počáteční investice do levnějších spotřebičů se většinou v dlouhodobém horizontu ukáže nevýhodnou, prodraží se totiž jejich provoz.

  •          Největšími energetickými „žrouty“ v domácnosti jsou lednice a mrazák. Pravidelně je odmrazujte, nikdy do ní nevkládejte horké jídlo a vyhněte se umístění v blízkosti topení, sporáku a zdrojům tepla obecně – chudák lednice pojede na plný výkon, ve snaze nežádoucí teplo vykompenzovat. Ideální teplota je v lednici 5, v případě mrazáku – 18 až -20 °C.

 

  •        I pračku volte v energetické kategorii A a stejně jako u bojleru využívejte vhodný program podle druhu prádla – tedy ne zbytečně vysokou teplotu (nemluvě o tom, že se vám díky tomu oblíbené kousky nesrazí). Je to jednoduché. Vyšší teplota = více elektřiny. Pravidelně ji čistěte, perte s použitím kvalitních prostředků a (stejně jako myčku), ji zapínejte až když bude úplně plná.

 

A pár tipů závěrem:

Zhasínejte v místnostech, kde zrovna netrávíte čas a vyměňte zastaralé žárovky za úsporné a LED. Spotřeba je čtyřikrát nižší a brzy se finančně vyplatí.

Pozor! Spotřebič, který je „vypnutý“ pouze do stavu pohotovostního režimu stále odebírá energii ze sítě. Pokud se ho nechystáte v blízké době použít, určitě ho vypněte „natvrdo“.

Teď už se vyúčtování elektřiny nikdy nebudete muset bát. Svoji spotřebu budete mít pevně pod kontrolou.

×