Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Nové byty si ceny podrží, starší byty v Praze zlevní až o 10 %

Spekulovat na pokles cen novostaveb se zájemcům určitě nevyplatí. Novostavby drží svou cenovou úroveň, klesají zejména ceny starší zástavby. Klesající poptávka by tak logicky měla znamenat pokles cen nemovitostí, vlastníci, kteří ale nepotřebují prodávat tak čekají na časy většího zájmu a nezlevňují. 

„Kupujících s penězi je stále dost, otázka je, jak dlouho budou s prodávajícími hrát vyčkávací hru na zlevnění,“ míní Jan Vitvera ze společnosti Home Portal.

Drahé hypotéky ještě více než na nové zájemce totiž dopadají na ty, kterým končí fixace z časů levných hypotečních sazeb, kdy klesaly až k 1,5 procenta. Nyní jsou šestiprocentní a na každý milion hypotéky připadá podle České bankovní asociace zvýšení splátky o zhruba 2000 Kč měsíčně. Refinancování hypotéky čeká letos 90 tisíc lidí.

První stovky domácností, jimž se blíží konec zafixovaného nižšího úroku, se na realitní makléře poptávají již od konce roku 2022. Nejčastěji poptávají levnější bydlení v podobné lokalitě, které by za svůj stávající byt zatížený úvěrem dokázaly vyměnit. 

×