# # # #
13. března 2023

Nové byty si ceny podrží, starší byty v Praze zlevní až o 10 %

Spekulovat na pokles cen novostaveb se zájemcům určitě nevyplatí. Novostavby drží svou cenovou úroveň, klesají zejména ceny starší zástavby. Klesající poptávka by tak logicky měla znamenat pokles cen nemovitostí, vlastníci, kteří ale nepotřebují prodávat tak čekají na časy většího zájmu a nezlevňují. 

„Kupujících s penězi je stále dost, otázka je, jak dlouho budou s prodávajícími hrát vyčkávací hru na zlevnění,“ míní Jan Vitvera ze společnosti Home Portal.

Drahé hypotéky ještě více než na nové zájemce totiž dopadají na ty, kterým končí fixace z časů levných hypotečních sazeb, kdy klesaly až k 1,5 procenta. Nyní jsou šestiprocentní a na každý milion hypotéky připadá podle České bankovní asociace zvýšení splátky o zhruba 2000 Kč měsíčně. Refinancování hypotéky čeká letos 90 tisíc lidí.

První stovky domácností, jimž se blíží konec zafixovaného nižšího úroku, se na realitní makléře poptávají již od konce roku 2022. Nejčastěji poptávají levnější bydlení v podobné lokalitě, které by za svůj stávající byt zatížený úvěrem dokázaly vyměnit. 

Nejčtenější
6. září 2023

Co je to developerský projekt a jaké jsou jeho fáze

Ve světě nemovitostí se developerské projekty stávají stále oblíbenějším způsobem, jak získat nové bydlení. Jedná se o moderní přístup, který umožňuje vytvářet nové nemovitosti od základu, aby vyhovovaly aktuálním potřebám a trendům. Ale co vlastně znamená termín „developerský projekt“ a jak probíhá jeho příprava? V tomto článku se podíváme na klíčové aspekty tohoto procesu, odhalíme…

Číst článek
13. září 2023

Češi neradi dojíždějí za prací. Roste počet projektů, které spojují kanceláře a byty 

Češi oproti jiným národům neradi dojíždějí za prací. V rámci Prahy, kde ve špičce z jednoho konce města na druhý trvá projet hodinu nezávisle na druhu přepravy, se tak čím dal častěji objevují developerské projekty, které spojují kanceláře s bytovou výstavbou. Jen aktuální rozestavěné projekty na pražský trh přinesou v pěti letech přes 2 tisíce bytů stavěných spolu s kancelářskými…

Číst článek