# # # #
27. srpna 2019

Domy: nové? – jedině úsporné!

Každý, kdo od nového roku 2020 zažádá o stavební povolení pro rodinný dům, bude muset splňovat přísnější kritéria. Nové nařízení Evropské Unie podporuje budovy s „téměř nulovou spotřebou energie“.

Klíčovými body je kvalitní konstrukce a účinná technická zařízení. S největší pravděpodobností nepostavíte budovu, která patří do nižší energetické třídy, než B (Ministerstvo průmyslu a obchodu). Ale není třeba mít strach z náhlého astronomického nárůstu nákladů, povinnosti vlastnit solární panely a tepelná čerpadla a podobně. Stavební materiály i technologie se neustále vyvíjejí a většina sortimentu, který dnes běžně seženete ona kritéria sám o sobě splňuje. Podle MPO se od roku 2017 postavilo pouhých 15 % domů, spadajících do kategorie C. 74 % novostaveb můžeme úspěšně zařadit do B a 11% novostaveb dokonce naplňuje kritéria označení energetické náročnosti A.

Prakticky je tak potřeba dávat pozor v podstatě pouze na modernější okna a dveře s dostatečnou izolací. 

Slovníček:

Energetická náročnost budovy – znamená množství energie, nutné pro pokrytí potřeb provozu, zejména vytápění, chlazení, větrání, regulaci vlhkosti, ohřev vody a osvětlení.

Průkaz energetické náročnosti – je dokument, obsahující informace o energetické náročnosti. 

Hodnota není měřena, vypočítává ji energetický specialista, držitel oprávnění k vydávání průkazů vydaného ministerstvem.

Co tedy musí „Béčko“ splňovat?

Standardem kategorie B bude spotřeba tepla na vytápění v rozmezí 30–70 kWh/m2 za rok. Současný požadavek je 40-90 kWh/m2. A aby se dům, už nyní, mohl označovat jako „pasivní“ musí se vejít do pouhých 15 kWh/m2. Zpřísnění požadavků pro jednotlivé kategorie je skutečně minimální, novostavby rodinných domů budou muset pracovat úsporněji a efektivněji o 15–20 %.

Abychom byli úplně přesní, v novém roce se teoreticky můžete pustit i do domku, který splňuje pouze kritéria kategorie C, avšak zásadní je zařídit si stavební povolení ještě do konce letoška. Nicméně experti jsou ale toho názoru, že se taková zbytečnost nevyplatí. Náklady navíc jsou zanedbatelné. Energetický standard ovlivňuje cenu celkové výstavby zcela minimálně. Očividné zdražování mají na svědomí rostoucí náklady na mzdy, stavební materiály a pozemky.

A některá opatření nás skutečně nebudou stát ani korunu. Šetřit můžeme selským rozumem. Pokud už při stavbě například situujeme obývák směrem na jih – omezíme významně náklady na vytápění, přičemž to, že máme na severu koupelnu vůbec nevadí.

Nemusíte být zapálenými ekology, ale vyhýbání se energetické úspoře nepřinese žádný přínos ani životnímu prostředí, ani vaší peněžence. Proto je dobré myslet do budoucna a začít v roce 2020 stavět s „čistým štítem“

Nejčtenější
21. září 2023

Investiční byt jako první bydlení pro Vaše děti

Když Češi přemýšlí o investicích, koupě nemovitosti patří mezi nejoblíbenější volby. S rostoucí cenami nemovitostí a stále stoupající popularitou nájemního bydlení se koupě bytu ve větším městě zdá jako chytrá investice do budoucnosti. A pokud počítáte s tím, že jednou Vaše děti půjdou na studia či za prací do Prahy, pak se jeho pořízení vyplatí dvojnásob, jelikož…

Číst článek
6. září 2023

Co je to developerský projekt a jaké jsou jeho fáze

Ve světě nemovitostí se developerské projekty stávají stále oblíbenějším způsobem, jak získat nové bydlení. Jedná se o moderní přístup, který umožňuje vytvářet nové nemovitosti od základu, aby vyhovovaly aktuálním potřebám a trendům. Ale co vlastně znamená termín „developerský projekt“ a jak probíhá jeho příprava? V tomto článku se podíváme na klíčové aspekty tohoto procesu, odhalíme…

Číst článek
13. září 2023

Češi neradi dojíždějí za prací. Roste počet projektů, které spojují kanceláře a byty 

Češi oproti jiným národům neradi dojíždějí za prací. V rámci Prahy, kde ve špičce z jednoho konce města na druhý trvá projet hodinu nezávisle na druhu přepravy, se tak čím dal častěji objevují developerské projekty, které spojují kanceláře s bytovou výstavbou. Jen aktuální rozestavěné projekty na pražský trh přinesou v pěti letech přes 2 tisíce bytů stavěných spolu s kancelářskými…

Číst článek