Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
# # # #
27. srpna 2019

Domy: nové? – jedině úsporné!

Každý, kdo od nového roku 2020 zažádá o stavební povolení pro rodinný dům, bude muset splňovat přísnější kritéria. Nové nařízení Evropské Unie podporuje budovy s „téměř nulovou spotřebou energie“.

Klíčovými body je kvalitní konstrukce a účinná technická zařízení. S největší pravděpodobností nepostavíte budovu, která patří do nižší energetické třídy, než B (Ministerstvo průmyslu a obchodu). Ale není třeba mít strach z náhlého astronomického nárůstu nákladů, povinnosti vlastnit solární panely a tepelná čerpadla a podobně. Stavební materiály i technologie se neustále vyvíjejí a většina sortimentu, který dnes běžně seženete ona kritéria sám o sobě splňuje. Podle MPO se od roku 2017 postavilo pouhých 15 % domů, spadajících do kategorie C. 74 % novostaveb můžeme úspěšně zařadit do B a 11% novostaveb dokonce naplňuje kritéria označení energetické náročnosti A.

Prakticky je tak potřeba dávat pozor v podstatě pouze na modernější okna a dveře s dostatečnou izolací. 

Slovníček:

Energetická náročnost budovy – znamená množství energie, nutné pro pokrytí potřeb provozu, zejména vytápění, chlazení, větrání, regulaci vlhkosti, ohřev vody a osvětlení.

Průkaz energetické náročnosti – je dokument, obsahující informace o energetické náročnosti. 

Hodnota není měřena, vypočítává ji energetický specialista, držitel oprávnění k vydávání průkazů vydaného ministerstvem.

Co tedy musí „Béčko“ splňovat?

Standardem kategorie B bude spotřeba tepla na vytápění v rozmezí 30–70 kWh/m2 za rok. Současný požadavek je 40-90 kWh/m2. A aby se dům, už nyní, mohl označovat jako „pasivní“ musí se vejít do pouhých 15 kWh/m2. Zpřísnění požadavků pro jednotlivé kategorie je skutečně minimální, novostavby rodinných domů budou muset pracovat úsporněji a efektivněji o 15–20 %.

Abychom byli úplně přesní, v novém roce se teoreticky můžete pustit i do domku, který splňuje pouze kritéria kategorie C, avšak zásadní je zařídit si stavební povolení ještě do konce letoška. Nicméně experti jsou ale toho názoru, že se taková zbytečnost nevyplatí. Náklady navíc jsou zanedbatelné. Energetický standard ovlivňuje cenu celkové výstavby zcela minimálně. Očividné zdražování mají na svědomí rostoucí náklady na mzdy, stavební materiály a pozemky.

A některá opatření nás skutečně nebudou stát ani korunu. Šetřit můžeme selským rozumem. Pokud už při stavbě například situujeme obývák směrem na jih – omezíme významně náklady na vytápění, přičemž to, že máme na severu koupelnu vůbec nevadí.

Nemusíte být zapálenými ekology, ale vyhýbání se energetické úspoře nepřinese žádný přínos ani životnímu prostředí, ani vaší peněžence. Proto je dobré myslet do budoucna a začít v roce 2020 stavět s „čistým štítem“

Nejčtenější
30. května 2024

Home Portal po úspěchu ve Španělsku rozšiřuje svou nabídku v Dubaji o stovku projektů v regionu

Po úspěchu ve Španělsku, kde Home Portal po velkém zájmu v regionu Costa del Sol zařadil do nabídky i další oblasti, jako jsou například Costa Blanca v okolí Alicante, se moderní platforma pro prodej novostaveb rozhodla pro další expanzi, tentokrát do Dubaje. Na homeportal.world tak zájemci nyní naleznou stovku projektů nejen v Dubaji, ale také…

Číst článek
17. dubna 2024

Kvalita bez nadměrného luxusu a dobrá lokace přináší oživení na pražském trhu s byty

Rezidenční trh v Praze zažívá nový vzestup díky významným projektům stabilních developerů, jako jsou Skanska a YIT. Tyto projekty, připomínající svou kvalitou a spolehlivostí automobilovou značku Volkswagen, získávají na popularitě mezi zájemci o nemovitosti. To dokazuje nyní i spuštění již třetí etapy vysočanského projektu Čtvrť Emila Kolbena od společnosti Skanska, která v dubnu vstoupila do…

Číst článek