Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
Jazyky
# # # #
27. srpna 2019

Domy: nové? – jedině úsporné!

Každý, kdo od nového roku 2020 zažádá o stavební povolení pro rodinný dům, bude muset splňovat přísnější kritéria. Nové nařízení Evropské Unie podporuje budovy s „téměř nulovou spotřebou energie“.

Klíčovými body je kvalitní konstrukce a účinná technická zařízení. S největší pravděpodobností nepostavíte budovu, která patří do nižší energetické třídy, než B (Ministerstvo průmyslu a obchodu). Ale není třeba mít strach z náhlého astronomického nárůstu nákladů, povinnosti vlastnit solární panely a tepelná čerpadla a podobně. Stavební materiály i technologie se neustále vyvíjejí a většina sortimentu, který dnes běžně seženete ona kritéria sám o sobě splňuje. Podle MPO se od roku 2017 postavilo pouhých 15 % domů, spadajících do kategorie C. 74 % novostaveb můžeme úspěšně zařadit do B a 11% novostaveb dokonce naplňuje kritéria označení energetické náročnosti A.

Prakticky je tak potřeba dávat pozor v podstatě pouze na modernější okna a dveře s dostatečnou izolací. 

Slovníček:

Energetická náročnost budovy – znamená množství energie, nutné pro pokrytí potřeb provozu, zejména vytápění, chlazení, větrání, regulaci vlhkosti, ohřev vody a osvětlení.

Průkaz energetické náročnosti – je dokument, obsahující informace o energetické náročnosti. 

Hodnota není měřena, vypočítává ji energetický specialista, držitel oprávnění k vydávání průkazů vydaného ministerstvem.

Co tedy musí „Béčko“ splňovat?

Standardem kategorie B bude spotřeba tepla na vytápění v rozmezí 30–70 kWh/m2 za rok. Současný požadavek je 40-90 kWh/m2. A aby se dům, už nyní, mohl označovat jako „pasivní“ musí se vejít do pouhých 15 kWh/m2. Zpřísnění požadavků pro jednotlivé kategorie je skutečně minimální, novostavby rodinných domů budou muset pracovat úsporněji a efektivněji o 15–20 %.

Abychom byli úplně přesní, v novém roce se teoreticky můžete pustit i do domku, který splňuje pouze kritéria kategorie C, avšak zásadní je zařídit si stavební povolení ještě do konce letoška. Nicméně experti jsou ale toho názoru, že se taková zbytečnost nevyplatí. Náklady navíc jsou zanedbatelné. Energetický standard ovlivňuje cenu celkové výstavby zcela minimálně. Očividné zdražování mají na svědomí rostoucí náklady na mzdy, stavební materiály a pozemky.

A některá opatření nás skutečně nebudou stát ani korunu. Šetřit můžeme selským rozumem. Pokud už při stavbě například situujeme obývák směrem na jih – omezíme významně náklady na vytápění, přičemž to, že máme na severu koupelnu vůbec nevadí.

Nemusíte být zapálenými ekology, ale vyhýbání se energetické úspoře nepřinese žádný přínos ani životnímu prostředí, ani vaší peněžence. Proto je dobré myslet do budoucna a začít v roce 2020 stavět s „čistým štítem“

Nejčtenější
26. března 2025

Za cenu bytu v Praze může mít rodina dům se zahradou. Nejlepší poměr ceny a prostoru nabízí novostavby za městem

Hledání nového domova je pro mnohé rodiny čím dál náročnější výzvou. Ceny bytů v Praze neúprosně rostou, zatímco jejich plocha se zmenšuje. Analýza společnosti Home Portal ukazuje, že například za 12,5 milionu korun – tedy částku odpovídající průměrné ceně prostornějšího bytu v hlavním městě – lze pořídit také rodinný dům se zahradou jen pár minut…

Číst článek
25. února 2025

Vysočany a Hloubětín: Z průmyslových zón k atraktivním rezidenčním čtvrtím na Praze 9

Každá část města má svůj příběh, svou historii a svou duši. Praha 9, konkrétně oblasti Vysočan a Hloubětína, jsou příklady míst, kde se minulost setkává s budoucností. Tato část metropole, která ještě před pár lety byla známá svou industriální povahou, dnes prochází ohromující proměnou. Z bývalých továrních a skladovacích prostor vyrůstají nové čtvrti, moderní rezidence…

Číst článek