# # # #
3. července 2020

Pravidla vkusného Vintage stylu

Vintage je opět na svém pomyslném vrcholu. Co se interiérového designu týče, úspěšně sekunduje minimalismu. Mimoto je v naprostém souladu s dnes aktuální otázkou ekologie, udržitelnosti, recyklace a upcyclingu. Pokud jeho filosofie oslovila i vás – výborně!

Jediné, na co je třeba si dát pozor, je pár zásad, díky kterým váš domov nebude vypadat jako přeplácané vetešnictví, které vám pomohou nechtěně neproměnit styl v nevkus.


1. Retro, historické kousky – ale ze stejného období

Vintage = cokoli starého. No, ne tak docela. Je dobré se trochu zamyslet a představit si, jak komicky vypadá spojení, oblého, masivnějšího kousku ze sedmdesátek a zdobeného, prvorepublikového stolku s aplikací zlata a slonoviny. Takže, v bazaru a na bleším trhu si dejte s výběrem na čas. Nenechte se unést a už při nákupu volte sourodé, ladící kousky, pocházející z podobné éry. Díky tomu navíc lépe vyniknou.


2. Falešný stařík

Nástraha, která číhá zejména na e-shopech. Stejně, jako cokoli jiného, i tento nevinný trend umí šikovný, podvodný obchodník, „pěkně“ zneužít. Před nákupem historického kousku online si zjistěte co nejvíce informací a čtěte pečlivě recenze. Může se totiž stát, že vám domů dorazí více či méně zdařilá, bohužel také často drahá, nekvalitní replika.


3. Respektujte prostředí

Nemá cenu násilně začleňovat vintage styl za každou cenu. Pragmaticky se sami sebe zeptejte, jestli by vašemu konkrétnímu interiéru a prostorům slušel. Novostavba s betonovou stěrkou na zdi nemá žádnou šanci skamarádit se s barokním nábytkem, subtilní dekorace se v obrovském openspacu „utopí“ a tak dále. Vhodné osvětlení může sice pomoci atmosféru upravit, ale nedokáže zázraky.


4. Ostatní místnosti

Vyšperkovaný vintage obývák obklopený místnostmi v moderním skandinávském stylu není to pravé. Vintage sice nemusí být celý byt, ale doporučujeme včlenit alespoň jeden, výraznější kousek z dob minulých do každého z pokojů a doplnit neutrálním nábytkem.

5. Nadšený upcycling svépomocí

Zrenovovat vlastnoručně starou vitrínu po prababičce je chvályhodné a jistě na sebe můžete být pyšní. Ale ani v tomto případě se neukvapte – někdy je lepší svěřit opravu odborníkům, protože byste mohli vysoce hodnotnou starožitnost nechtěně poškodit. Pozor zejména na malované, zlaté a vykládané dekorační prvky.

6. Na okrasu

Vintage s lehkým sentimentem je dobré přivítat do nového života s trochou nadhledu a praktickým přístupem. Že byla doposud krásná porcelánová sada dosud za sklem na parádu? Vsadíme se, že namísto funkce lapače prachu vám větší radost udělá při skutečném používání v kuchyni, pozvedne každé rodinné jídlo na slavnostní úroveň a při každém pohledu zahřeje u srdce.


7. Mauzoleum nábytku?

Máte-li své oblíbené období, jehož typický design bezbřeze obdivujete, není na tom nic špatného. Každopádně nic není dokonalé a materiály jako bakelit, umakart a podivné, zrezlé kovy si, se vší úctou, druhou šanci nezaslouží.

Nejčtenější
18. ledna 2024

Hypotéka na developerský projekt: Postupné čerpání hypotéky a výše splátek

Při nákupu nového bydlení budete jistě řešit i možnosti jeho financování. V případě, že si nové bydlení nemůžete dovolit z vlastních zdrojů, bude pro Vás klíčová správně sjednaná hypotéka. Přinášíme Vám proto přehled všeho důležitého, co je potřeba o hypotéce na developerský projekt vědět – ač už si nevíte rady s tím, co určité pojmy znamenají, nebo se…

Číst článek
23. února 2024

Nové snížení sazby DPH se v cenách novostaveb plošně neprojevilo. Třetina projektů reálně zlevnila o 3 % a zažívá na Home Portal lepší prodeje

Od začátku roku 2024 vstoupila v platnost nová úprava sazby DPH, která snížila 15% daň na 12 % u nově zakoupených rezidenčních nemovitostí. Očekávalo se, že to povede ke zlevnění vysněné nemovitosti pro koncového uživatele, avšak realita je bohužel odlišná. Kdo ale na serveru homeportal.cz reálně zlevnil, zažívá aktuálně lepší prodeje. Na platformě Home Portal,…

Číst článek
23. ledna 2024

Developeři vyčkávají na hypotéky na úrovni 4 %. Projekty jsou připravené, stačí jen zahájit výstavbu

Drtivá většina pražských developerů má připravené nové projekty novostaveb, ale vyčkává na lepší situaci na trhu. Hlavním důvodem jsou aktuálně nedoprodané hotové projekty – nejčastěji z 50 % – a vysoké hypoteční sazby, které odrazují kupující, kteří uvažují o vlastním bydlení. „Jako klid před bouří vypadá dnešní situace z pohledu developerů. Většina z nich má hotové projekty, které…

Číst článek