# # # #
3. července 2020

Pravidla vkusného Vintage stylu

Vintage je opět na svém pomyslném vrcholu. Co se interiérového designu týče, úspěšně sekunduje minimalismu. Mimoto je v naprostém souladu s dnes aktuální otázkou ekologie, udržitelnosti, recyklace a upcyclingu. Pokud jeho filosofie oslovila i vás – výborně!

Jediné, na co je třeba si dát pozor, je pár zásad, díky kterým váš domov nebude vypadat jako přeplácané vetešnictví, které vám pomohou nechtěně neproměnit styl v nevkus.


1. Retro, historické kousky – ale ze stejného období

Vintage = cokoli starého. No, ne tak docela. Je dobré se trochu zamyslet a představit si, jak komicky vypadá spojení, oblého, masivnějšího kousku ze sedmdesátek a zdobeného, prvorepublikového stolku s aplikací zlata a slonoviny. Takže, v bazaru a na bleším trhu si dejte s výběrem na čas. Nenechte se unést a už při nákupu volte sourodé, ladící kousky, pocházející z podobné éry. Díky tomu navíc lépe vyniknou.


2. Falešný stařík

Nástraha, která číhá zejména na e-shopech. Stejně, jako cokoli jiného, i tento nevinný trend umí šikovný, podvodný obchodník, „pěkně“ zneužít. Před nákupem historického kousku online si zjistěte co nejvíce informací a čtěte pečlivě recenze. Může se totiž stát, že vám domů dorazí více či méně zdařilá, bohužel také často drahá, nekvalitní replika.


3. Respektujte prostředí

Nemá cenu násilně začleňovat vintage styl za každou cenu. Pragmaticky se sami sebe zeptejte, jestli by vašemu konkrétnímu interiéru a prostorům slušel. Novostavba s betonovou stěrkou na zdi nemá žádnou šanci skamarádit se s barokním nábytkem, subtilní dekorace se v obrovském openspacu „utopí“ a tak dále. Vhodné osvětlení může sice pomoci atmosféru upravit, ale nedokáže zázraky.


4. Ostatní místnosti

Vyšperkovaný vintage obývák obklopený místnostmi v moderním skandinávském stylu není to pravé. Vintage sice nemusí být celý byt, ale doporučujeme včlenit alespoň jeden, výraznější kousek z dob minulých do každého z pokojů a doplnit neutrálním nábytkem.

5. Nadšený upcycling svépomocí

Zrenovovat vlastnoručně starou vitrínu po prababičce je chvályhodné a jistě na sebe můžete být pyšní. Ale ani v tomto případě se neukvapte – někdy je lepší svěřit opravu odborníkům, protože byste mohli vysoce hodnotnou starožitnost nechtěně poškodit. Pozor zejména na malované, zlaté a vykládané dekorační prvky.

6. Na okrasu

Vintage s lehkým sentimentem je dobré přivítat do nového života s trochou nadhledu a praktickým přístupem. Že byla doposud krásná porcelánová sada dosud za sklem na parádu? Vsadíme se, že namísto funkce lapače prachu vám větší radost udělá při skutečném používání v kuchyni, pozvedne každé rodinné jídlo na slavnostní úroveň a při každém pohledu zahřeje u srdce.


7. Mauzoleum nábytku?

Máte-li své oblíbené období, jehož typický design bezbřeze obdivujete, není na tom nic špatného. Každopádně nic není dokonalé a materiály jako bakelit, umakart a podivné, zrezlé kovy si, se vší úctou, druhou šanci nezaslouží.

Nejčtenější
21. září 2023

Investiční byt jako první bydlení pro Vaše děti

Když Češi přemýšlí o investicích, koupě nemovitosti patří mezi nejoblíbenější volby. S rostoucí cenami nemovitostí a stále stoupající popularitou nájemního bydlení se koupě bytu ve větším městě zdá jako chytrá investice do budoucnosti. A pokud počítáte s tím, že jednou Vaše děti půjdou na studia či za prací do Prahy, pak se jeho pořízení vyplatí dvojnásob, jelikož…

Číst článek
6. září 2023

Co je to developerský projekt a jaké jsou jeho fáze

Ve světě nemovitostí se developerské projekty stávají stále oblíbenějším způsobem, jak získat nové bydlení. Jedná se o moderní přístup, který umožňuje vytvářet nové nemovitosti od základu, aby vyhovovaly aktuálním potřebám a trendům. Ale co vlastně znamená termín „developerský projekt“ a jak probíhá jeho příprava? V tomto článku se podíváme na klíčové aspekty tohoto procesu, odhalíme…

Číst článek
13. září 2023

Češi neradi dojíždějí za prací. Roste počet projektů, které spojují kanceláře a byty 

Češi oproti jiným národům neradi dojíždějí za prací. V rámci Prahy, kde ve špičce z jednoho konce města na druhý trvá projet hodinu nezávisle na druhu přepravy, se tak čím dal častěji objevují developerské projekty, které spojují kanceláře s bytovou výstavbou. Jen aktuální rozestavěné projekty na pražský trh přinesou v pěti letech přes 2 tisíce bytů stavěných spolu s kancelářskými…

Číst článek