Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Na samotě u lesa aneb stavba v CHKO

Úplně vám rozumíme. Romantická dřevostavba se skandinávským nádechem. Uprostřed nádherné přírody našich českých hor. Skrytá daleko od hluku „civilizace“, všechny aspektů dnešní konzumní a uspěchané doby. Ve skrytu vzrostlých stromů nebo na nekonečné louce.

Chápeme, vidíme váš sen živě přímo před očima. Na (ne)? štěstí ta nejkrásnější přírodní zákoutí České republiky jsou zákonem chráněna a není proto možné zde cokoli stavět jen tak. Je potřeba dodržovat řadu pravidel, regulací a zvolit co nejšetrnější proces výstavby. Pojďme si ujasnit obecné zásady a omezení na která nevyhnutelně narazíte.

Definice CHKO.

Prvně – pokud vás za srdce chytla kterákoli ze zón Národního parku – pak na stavbu víkendové rezidence nebo trvalého sídla v lůně přírody rovnou zapomeňte. Chráněná krajinná oblast vzniká vládní vyhláškou, za účelem „ochrany ojedinělé a výjimečné přírodní hodnoty na konkrétním území“. Ochrana krajiny včetně původního osídlení a zástavby. Nové domy nesmí působit rušivě a disproporčně, snaha o zachování harmonie. Stavba je povolena úměrně okolním prvkům, musí respektovat ráz přírody i významné krajinné a kulturní dominanty v místě.

Na koho se obrátit

Každá lokalita je samozřejmě specifická a plánovanou výstavbu je nutné řešit na příslušném stavebním úřadě. Limity určí regulativy územního plánu obce, následně poté zodpovědné regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – kde vás seznámí s konkrétními pravidly, na základě „Plánu péče o CHKO“. Ten upravuje urbanistická kritérii, co se objemu, výšky, velikosti, půdorysu, umístění a orientace staveb na pozemku týče.

Obecně, ať už stavíte ve kterékoli z chráněných lokalit ČR, platí:

  • stavba s přízemím a podkrovím, půdorys obdélníkový, sedlová střecha se sklonem 40°- 45°, s komínem u hřebene střechy, okna dřevěná, obdélníková a umístěná na výšku
  • materiál přírodní, tj. dřevo, přírodní kámen apod.
  • oplocení dřevěné nízké
  • u zahradních úprav použít pouze původní druhy rostlin

Vyplatí se neposlušnost?

Zásadně nedoporučujeme regulace nedodržet a nerespektovat pokyny, protože Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, na základě § 44 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění, vydá stanovisko, které je zásadní pro získání vašeho kýženého stavebního povolení.

Mimo jiné čelíte samozřejmě riziku pokut či jiných sankcí, a to naprosto zbytečně. Váš sen o bydlení v čisté přírodě se může stát bez problému realitou, jen je potřeba dodržet všechny náležitosti.

×