Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Kdy platí předkupní právo a jak ho "přeskočit"

Aby nedocházelo ke zbytečnému tříštění vlastnické struktury, existuje tzv. předkupní právo, které má chránit vlastníky a spoluvlastníky nemovitostí. V některých případech je dobrovolné, zatímco v jiných jej nařizuje zákon. Asi nejčastěji se s ním setkáte u prodeje bytu s garážovým stáním nebo sklepem, jehož jste spolumajitelem. Předkupního práva se nicméně můžete v určitých případech vzdát, a v roce 2020 bylo navíc částečně zrušeno.


Zrušení předkupního práva v roce 2020

Změna zákona přinesla po letech dohadů dlouho očekávaný výsledek, a tak bylo roku 2020 zrušeno předkupní právo u spoluvlastnických podílů. V praxi se změny dotýkají zejména bytů, k nimž náleží garážové stání nebo sklep – zatímco dříve bylo nutné tyto „vedlejší“ prostory nabídnout ostatním spolumajitelům domu, dnes je lze prodat i bez jejich souhlasu. Původně by přitom mohl prodej bytu stopnout i jediný soused, co by nesouhlasil.

 

V jakých případech předkupní právo platí

I když došlo ke zrušení, zákon stále zachovává případy, v nichž předkupní právo i nadále platí. Třeba v případě, že vlastníte rekreační objekt na pronajatém pozemku, a rozhodnete se jej prodat – v takovém případě ho musíte nejdříve nabídnout právě majiteli parcely. Ten samozřejmě může koupi nemovitosti odmítnout, což by měl písemně potvrdit. Legislativa totiž stále usiluje o sjednocení majitelů, je-li to možné.

Předkupní právo se také nadále vztahuje na všechny, co se stali spolumajiteli nemovitosti, pozemku nebo zemědělského závodu, aniž by mohli svá vlastnická práva předvídat. K tomu může dojít kupříkladu na základě závěti, dědictví, případně jiného právního dokumentu. Budete-li chtít podíl prodat, musíte ho nabídnout v 6měsíční ochranné lhůtě ostatním spolumajitelům, a teprve poté může vstoupit do hry třetí osoba.

 

Kdy se můžete vzdát předkupního práva

Dojít může také k situacím, kdy se například majitel pozemku napořád zřekne předkupního práva, aby do budoucna nemusel řešit, když bude někdo prodávat třeba chatu, co stojí na jeho parcele. Stačí to provést jednostranně, tedy zaslat dokument se svým stanoviskem a podpisem, případně oboustranně, kdy bude ve smlouvě vůle obou stran. Předkupního práva se přitom můžete vzdát jak jednorázově (v konkrétní situaci), tak i napořád.

 

V praxi se řeší zákonné předkupní právo

Česká legislativa rozlišuje několik podob předkupního práva, a to zákonné, smluvní, a dle občanského zákoníku ještě věcné a obligační. Každé upravuje vztah mezi účastníky trochu jinak, z hlediska nemovitostí se však v praxi setkáte výhradně s předkupním právem zákonným. I když by se mohlo zdát, že by stát neměl zasahovat do vlastnických práv fyzických osob, jde o sjednocování vlastnických struktur, nikoliv o jejich tříštění, a předcházení zbytečným sporům.

×