Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
# # # #
23. ledna 2024

Developeři vyčkávají na hypotéky na úrovni 4 %. Projekty jsou připravené, stačí jen zahájit výstavbu

Drtivá většina pražských developerů má připravené nové projekty novostaveb, ale vyčkává na lepší situaci na trhu. Hlavním důvodem jsou aktuálně nedoprodané hotové projekty – nejčastěji z 50 % – a vysoké hypoteční sazby, které odrazují kupující, kteří uvažují o vlastním bydlení.

„Jako klid před bouří vypadá dnešní situace z pohledu developerů. Většina z nich má hotové projekty, které stačí dát do prodeje současně s oznámením jejich výstavby. Aktuálně se ale čeká na příznivější podmínky na trhu. Hodně zajímavých projektů novostaveb se původně mělo začít prodávat již v 1. kvartálu 2024, ale opět se posouvají na léto,“ říká Jan Vitvera, ředitel společnosti Home Portal.

Jen v Praze existuje každoroční deficit výstavby bytů, který byl nadále prohlouben současnou situací. Očekávaná výstavba pro rok 2024 je tak nejen rekordně nízká, ale i neustále odsouvaná. Navíc nejen samotná výstavba, ale i povolovací procesy trvají v Česku zbytečně dlouho. I vinou toho je jasné, že ceny bytů zůstanou stabilní, nebo naopak porostou, jakmile dojde k určitému uvolnění obchodů.

Tržní analytici očekávají, že kritický moment může přijít s poklesem hypotečních sazeb na úroveň 4 %. Tato hladina by mohla být klíčovým faktorem, který rozpohybuje trh a přiměje kupující k rozhodnutí o investici do nového bydlení. Vzhledem k aktuálním trendům je však obtížné odhadnout, kdy a zda k takovému snížení sazeb dojde, a to vzhledem k ekonomickým nejistotám a globálním vlivům na finanční trhy.

„Osobně si myslím, že v druhém kvartálu 2024 dojde k dalšímu uvolnění rezidenčního trhu s nemovitostmi. Věříme, že s případným poklesem hypotečních sazeb na 4 % se situace změní a naše projekty, které představují nejucelenější nabídku novostaveb na jednom místě, zaujmou potenciální zájemce. Aktuálně také jednáme s celou řadou developerů na rozšíření nabídky a čekáme jen na správné načasování,“ dodal Vitvera.

Nově v nabídce

Nejčtenější
30. května 2024

Home Portal po úspěchu ve Španělsku rozšiřuje svou nabídku v Dubaji o stovku projektů v regionu

Po úspěchu ve Španělsku, kde Home Portal po velkém zájmu v regionu Costa del Sol zařadil do nabídky i další oblasti, jako jsou například Costa Blanca v okolí Alicante, se moderní platforma pro prodej novostaveb rozhodla pro další expanzi, tentokrát do Dubaje. Na homeportal.world tak zájemci nyní naleznou stovku projektů nejen v Dubaji, ale také…

Číst článek
17. dubna 2024

Kvalita bez nadměrného luxusu a dobrá lokace přináší oživení na pražském trhu s byty

Rezidenční trh v Praze zažívá nový vzestup díky významným projektům stabilních developerů, jako jsou Skanska a YIT. Tyto projekty, připomínající svou kvalitou a spolehlivostí automobilovou značku Volkswagen, získávají na popularitě mezi zájemci o nemovitosti. To dokazuje nyní i spuštění již třetí etapy vysočanského projektu Čtvrť Emila Kolbena od společnosti Skanska, která v dubnu vstoupila do…

Číst článek