Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
# # # #
7. března 2021

Kdo (ne)platí daň z nabytí nemovitosti po roce 2020

Několik let bylo nutné odvádět do státní kasy daň z nabytí nemovitých věcí, která odpovídala 4 % z kupní ceny. To v praxi působilo komplikace třeba v momentě, kdy člověk zdědil byt nebo dům po rodičích, a musel tak úhradu nedobrovolně provést. Na podzim roku 2020 došlo nicméně ke změnám, které většinu běžných lidí od daně z nabytí nemovitosti osvobodily. Přesto povinnost 4% poplatku v některých případech zůstává, a to až 10 let zpětně.

Co přineslo zrušení daně z nemovitostí

Změny dopadnou zejména na běžné občany, co například zdědí druhou nemovitost, nebo se rozhodnou uložit peníze do investičního bytu. Trvalo to dlouho, ale nakonec se 15. září 2020 poslanci i senátoři shodli na upravené formě zákona č. 386/2020 Sb., a o několik dní později ji podepsal také prezident ČR.

Rozhodnutí vešlo v platnost 26. září 2020, a to se zpětnou účinností k prosinci 2019, což znamená, že někteří mohou žádat vrácení této daně. Kdo navíc koupí nemovitost až v této době, nemusí už za určitých podmínek daň z nabytí platit. Pokud ji ovšem investujete pomocí hypotéky (od banky nebo stavební spořitelny), snižují se vám zároveň možné daňové odpočty.

O vrácení daně z nemovitosti lze žádat i zpětně

Jelikož má upravená forma zákona o zrušení daně zpětnou účinnost, může o 4% uhrazený poplatek žádat každý, jemuž bylo vlastnictví nemovitosti zapsáno do katastru v prosinci 2019 nebo později. Nečekejte ale, že vám ji finanční úřad vrátí sám od sebe – je třeba vyplnit žádost o vrácení daně z nabytí nemovitých věcí. Naštěstí to lze provést online přes webovou aplikaci FÚ, takže nemusíte nikam chodit ani posílat dopisy poštou.

Kdo daň z nabytí nemovitostí (ne)platí

V některých situacích je stále nutné daň z nabytí nemovitých věcí hradit, což platí zejména pro lidi nebo investory, co vykupují domy a byty za účelem dalšího prodeje. Pro developery se tak pravidla prakticky nemění, v konečné fázi by nicméně poplatky stejně platili koncoví zákazníci. Pokud jde o běžné občany, bude muset úhradu provést každý, kdo zakoupenou nemovitost prodá dříve než za 10 let, aniž by peníze dále „smysluplně“ použil.

Tato hranice bývala dříve poloviční, nová změna zákona však v něčem ustoupila, a v jiném naopak přitvrdila. Budete-li prodávat třeba malý byt 1+kk, abyste se mohli přestěhovat do většího kvůli nadcházející rodině, a všechny peníze z prodeje použijete na koupi nového, daň ve výši 4 % platit nemusíte. Jestli ale z peněz zainvestujete třeba i auto, bude nutné ji odvést až 10 let zpětně z původní kupní ceny.

A úhradě se nově vyhnou také ti, co s vlastnickými právy nepočítali a nemohli je jakkoliv ovlivnit. Třeba v momentě, kdy jim někdo nemovitost odkázal, nebo došlo ke zdědění. Platí však podmínka, že nesmí být v následujících 10 let prodána, jinak by bylo nutné 4% daň z nabytí doplatit. Pokud se tomu chcete vyhnout, nechte byt / dům třeba pronajímat, čímž si zajistíte pasivní příjem a vše za vás bude vyřizovat třeba realitní makléř.

Došlo ke snížení daňových odpočtů u hypoték

V neposlední řadě dopadly změny také na daňové odpočty hypotečních úvěrů, které lze zahrnout do daní, ať jste živnostník nebo zaměstnanec. Zatímco do konce roku 2020 platila původní hranice 300 000 Kč, od 01. 01. 2021 byla snížena na polovinu. Ve výsledku tak na začátku sice nezaplatíte daň z nabytí, peníze však budete odvádět postupně, což pro stát představuje stabilnější příjem.

Jak vypočítat daň z nabytí nemovitosti

Jste-li například rentiér a plánujete koupi investičního bytu nebo jiné nemovitosti, zaplacení daně se zřejmě nevyhnete. Abyste si mohli vše dopředu promyslet, lze ji pomocí jednoduchého vzorce spočítat – jde o: cenu nemovitosti x 0,04 – má-li byt cenu kupříkladu 3 miliony korun, pak bude výpočet daně následovný: 3 000 000 x 0,04 = 120 000 Kč. A právě tuto částku bude třeba státu odvést, takže v závěru byt pořídíte za 3,12 milionu korun.

Nejčtenější
30. května 2024

Home Portal po úspěchu ve Španělsku rozšiřuje svou nabídku v Dubaji o stovku projektů v regionu

Po úspěchu ve Španělsku, kde Home Portal po velkém zájmu v regionu Costa del Sol zařadil do nabídky i další oblasti, jako jsou například Costa Blanca v okolí Alicante, se moderní platforma pro prodej novostaveb rozhodla pro další expanzi, tentokrát do Dubaje. Na homeportal.world tak zájemci nyní naleznou stovku projektů nejen v Dubaji, ale také…

Číst článek
17. dubna 2024

Kvalita bez nadměrného luxusu a dobrá lokace přináší oživení na pražském trhu s byty

Rezidenční trh v Praze zažívá nový vzestup díky významným projektům stabilních developerů, jako jsou Skanska a YIT. Tyto projekty, připomínající svou kvalitou a spolehlivostí automobilovou značku Volkswagen, získávají na popularitě mezi zájemci o nemovitosti. To dokazuje nyní i spuštění již třetí etapy vysočanského projektu Čtvrť Emila Kolbena od společnosti Skanska, která v dubnu vstoupila do…

Číst článek