# # # #
24. srpna 2020

Protihluková okna – funkční, nebo jen na okrasu?

Především obyvatelé měst jsou každý den i noc konfrontováni s poměrně zásadním problémem – s vysokou hladinou hluku. Rušná ulice, rychlostní silnice, městská doprava, letiště, průmyslové zóny… A „v bezpečí“ nejsou ani vesničané, protože traktor, odbíjení kostelního zvonu opilci a sousedovy slepice také nemají zrovna blahodárný vliv na spánek a pořádný odpočinek.

Řešení se nabízí v podobě výměny oken za moderní typ s protihlukovými vlastnostmi. Na první pohled logické, snadné řešení má ale svá úskalí. Nezáleží totiž pouze na volbě trojskla. Čtěte dál, seznámíme Vás se zásadními protihlukovými faktory, abyste zbytečně neplatili horentní sumu a nebyli poté zklamaní a frustrovaní.

Vzduchová neprůzvučnost

Vzduchová neprůzvučnost je parametrem, měřeným v laboratořích. A na následujících číslech demonstrujeme již zmiňovaný problém:

Běžné dvojsklo = 33 dB vs. běžné trojsklo = 34 dB.

Z toho je jasně patrné, že rozdíl je prakticky nulový, navíc, paradoxně, pokud doprava způsobuje otřesy, pak chvějící se trojsklo může způsobovat hluk ještě větší. Ale co s tím? Zde jsou naše doporučení:

Akustická skla

Skvělé izolační vlastnosti díky zesíleným skleněným tabulím a meziskelnímu rámečku. Vrstvené sklo, tedy více tabulí spojených speciální akustickou folií. Pozor, její dodatečné lepení není efektivní, je třeba zakoupit již hotovou skleněnou tabuli, s folií uvnitř.

Ve starších bytech to bude komplikované, ale pokud stavíte novostavbu, snažte se o co nejširší okenní rám, tedy o tzv. stavební hloubku.

Dalším častým mýtem, který musíme vyvrátit je mylný předpoklad toho, že plast izoluje výrazně lépe než starší okna dřevěná. To vůbec není pravda a reálně na materiálu rámu prakticky nezáleží.

Naopak zcela zásadní je jeho instalace. Budete potřebovat akustickou montážní pěnu, pomocí které dokonale vyplníte spáry. S těsněním pomohou také akustické pásky. Nastudujte si, která metoda bude fungovat nejefektivněji společně s vašim konkrétním typem zdiva.

Třídy zvukové izolace

Údaj, skrývající se pod zkratkou TZI. Běžná dvoj i trojskla spadají do TZI2. Pro zjednodušení lze říci, že čím tlustší skla a více izolačních vrstev, tím vyšší třída protihlukové ochrany.

Bohužel, společně s číslem zvukové třídy roste i cena, jelikož je potřeba použít větší objem kvalitnějších materiálů. Investice se ale rozhodně dlouhodobě vyplatí. Odměnou vám bude nerušený spánek a nebudete litovat.

Pár tipů na závěr

Pomoci dokážou i úplně obyčejné rolety a závěsy. Textil částečně zvuky pohltí a odvede. Jen upozorňujeme že, poměrně pochopitelně, kovové rolety stejnou službu prokáží jen těžko. Ba naopak, sami mohou nepříjemně rezonovat.

Na balkóně nebo lodžii, vystavení neúnosnému rámusu může zmírnit zasklení, princip je stejný, jako v případě oken.

Nejčtenější
21. září 2023

Investiční byt jako první bydlení pro Vaše děti

Když Češi přemýšlí o investicích, koupě nemovitosti patří mezi nejoblíbenější volby. S rostoucí cenami nemovitostí a stále stoupající popularitou nájemního bydlení se koupě bytu ve větším městě zdá jako chytrá investice do budoucnosti. A pokud počítáte s tím, že jednou Vaše děti půjdou na studia či za prací do Prahy, pak se jeho pořízení vyplatí dvojnásob, jelikož…

Číst článek
6. září 2023

Co je to developerský projekt a jaké jsou jeho fáze

Ve světě nemovitostí se developerské projekty stávají stále oblíbenějším způsobem, jak získat nové bydlení. Jedná se o moderní přístup, který umožňuje vytvářet nové nemovitosti od základu, aby vyhovovaly aktuálním potřebám a trendům. Ale co vlastně znamená termín „developerský projekt“ a jak probíhá jeho příprava? V tomto článku se podíváme na klíčové aspekty tohoto procesu, odhalíme…

Číst článek
13. září 2023

Češi neradi dojíždějí za prací. Roste počet projektů, které spojují kanceláře a byty 

Češi oproti jiným národům neradi dojíždějí za prací. V rámci Prahy, kde ve špičce z jednoho konce města na druhý trvá projet hodinu nezávisle na druhu přepravy, se tak čím dal častěji objevují developerské projekty, které spojují kanceláře s bytovou výstavbou. Jen aktuální rozestavěné projekty na pražský trh přinesou v pěti letech přes 2 tisíce bytů stavěných spolu s kancelářskými…

Číst článek