Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
# # # #
2. listopadu 2023

Hlavním důvodem pro odložení nákupu novostavby je čekání na lepší cenu. Ta ale nepřijde.

Rádi byste si pořídili vlastní bydlení ale trápí Vás současné úrokové sazby nebo ceny nemovitostí? Home Portal realizoval anketu mezi kupujícími nemovitostí a ptal se jich na aktuální důvody odložení nákupu. Proti vysokým úrokovým sazbám (32 % respondentů) se snaží bojovat samotní developeři odloženou hypotékou, nebo garantovaným úrokem. Nejčastěji (35 %) však uživatelé služby Home Portal čekají na snížení ceny nemovitostí. Třetím nejčastějším důvodem je pak nedostatek vlastních financí pro získání hypotečního úvěru (25 %).

Rezidenční realitní trh pravděpodobně nečeká extrémní oživení v následujících měsících. Proti vysokým hypotečním sazbám developeři nasadili zajímavé nástroje k rozhýbání poptávkygarantované sazby a odložené hypotéky. Se spekulací na pokles ceny novostaveb budou ale kupující do budoucna velmi pravděpodobně nepříjemně překvapeni.

„Velká skupina kupujících se bohužel poklesu ceny nemovitostí nedočká. Zatímco cena bytů ve starší zástavbě klesá, trh s novostavbami drží svou omezenou nabídku a nikdo se s vysokými vstupními cenami nebude pouštět do nové výstavby s cenovou korekcí. Právě naopak, nedostatečný přísun nové nabídky spojený s vysokými stavebními náklady může dokonce znamenat další růst prodejních cen,“ říká Jan Vitvera, ředitel společnosti Home Portal.

Zatímco plánované snížení DPH je téma, které v médiích rezonuje, jako důvod odložení nákupu nemovitosti jej vidí ale jen 2 % respondentů, kteří hledají svou vysněnou novostavbu na Home Portal. Důvodem je i fakt, že drtivá většina developerů snížila cenu nemovitostí o plánovaný rozdíl v DPH již dnes a nabízí jej tak formou slevy.

„Vstřícná cenová politika ohledně garance hypoték či dokonce jejich úplné odložení na dobu dostavění novostavby, rezidenční trh s novostavbami do určité míry rozhýbaly. Poptávka tak oproti létu 2022 meziročně vzrostla o desítky procent, ale poslední kvartál se drží na stejné úrovni. Na vině je zejména nedostatek nových bytů na trhu, které se s očekáváním kupujících na pokles ceny, nevyplácí stavět. Jen za poslední čtyři roky totiž stavební náklady vzrostly přibližně o 30 %,“ dodává Vitvera.

Nejčtenější
5. března 2024

Neveřejné nabídky – skrytý trh nemovitostí skýtající skvělou investiční příležitost

Neveřejné nabídky nemovitostí jsou často skrytým trhem, který nabízí mnoho výhod pro kupující i prodávající. Zatímco běžné prodeje probíhají přes veřejné inzeráty a realitní portály, neveřejné jsou dostupné pouze vybrané skupině zájemců. Dostanete se skrz ně často k exkluzivním projektům a jedinečným cenovým příležitostem, které by vám jinak utekly.  Zde se podíváme na různé typy neveřejných…

Číst článek
17. dubna 2024

Kvalita bez nadměrného luxusu a dobrá lokace přináší oživení na pražském trhu s byty

Rezidenční trh v Praze zažívá nový vzestup díky významným projektům stabilních developerů, jako jsou Skanska a YIT. Tyto projekty, připomínající svou kvalitou a spolehlivostí automobilovou značku Volkswagen, získávají na popularitě mezi zájemci o nemovitosti. To dokazuje nyní i spuštění již třetí etapy vysočanského projektu Čtvrť Emila Kolbena od společnosti Skanska, která v dubnu vstoupila do…

Číst článek
4. dubna 2024

Darovací smlouva na nemovitost v roce 2024: Vzor a vše co potřebujete vědět

Darování nemovitosti může být významným krokem v životě, které vyžaduje pečlivé přípravy a dodržení právních předpisů. Jedním z klíčových dokumentů v tomto procesu je darovací smlouva na nemovitost. Co všechno je třeba vědět před jejím sepsáním a jak ji správně sestavit? Co je darovací smlouva na nemovitost? Darovací smlouva je právní dokument, kterým dárce bezúplatně…

Číst článek