Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
# # # #
12. října 2023

Recept developerů na hypoteční krizi: odložené hypotéky a garantované sazby

Home Portal prošel aktuální nabídku bezmála stovky developerských projektů a zaměřil se na financování nákupu nemovitostí. Výsledkem jsou dvě nejčastější cesty, kterými developeři chtějí dříve ukončit současnou hypoteční krizi. Oba přístupy ukazují, že nakupující s hypotékami na trhu stále chybí a developeři se jim snaží složitou situaci usnadnit.

V reakci na přetrvávající vysoké úrokové sazby se developeři v téměř 40 % případů rozhodli ke změně splátkového kalendáře na svém projektu. Namísto typického průběžného financování dávají nyní klientům možnost složit pouze desetinu z celkové ceny nemovitosti a zbývající část doplatit až po jejím dokončení. Díky tomu si mohou kupující odložit hypotéku na později o jeden až dva roky, kdy budou sazby velmi pravděpodobně příznivější. Vedle toho se často objevuje ještě druhá alternativa, kterou tvoří tzv. garantované hypotéky, kdy developer po určitou dobu dotuje vysoké splátky.

„Před současnou hypoteční krizí klienti často platili splátky průběžně dle toho, jak probíhala výstavba projektu – kupříkladu typické bylo rozdělení 20, 30, 30 a 20 procent z hodnoty nemovitosti. Developeři jsou nyní ovšem mnohem benevolentnější a klientům tak stačí při podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní složit pouze 10 % z vlastních prostředků a hypotéku na zbývajících 90 % si vzít až za rok či dva, kdy bude situace s úrokovými sazbami pravděpodobně lepší než dnes,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.

Většina velkých developerů nabízí také garantovanou hypoteční sazbu, kdy defacto oproti bance dorovnávají kupujícím hypoteční splátku po dobou 2–3 let. Za tuto dobu může rozdíl činit klidně i nižší stovky tisíc korun, které kupující získají takto od developera. V případě, kdy by splátka na 6 % sazbu činila například 30 000 Kč měsíčně a na 2,99 % 20 000 Kč měsíčně, developer klientovi vrátí rozdíl za 2–3 roky splácení – v tomto konkrétním příkladu tedy 240–360 tisíc Kč.

„V Home Portal z přibližně stovky developerských projektů evidujeme pětinu (23 %) s dotovanou hypotékou od developera. Zbylé projekty pak nabízejí jiné typy pobídek, nejen odloženou hypotéku, ale i různé slevy na vybavení. Přibližně třetina projektů pak nenabízí žádné pobídky,“ dodává Jan Vitvera.

Že pobídky tohoto typu mohou fungovat sleduje Home Portal i na zvýšené poptávce u projektů, které odloženou hypotéku či výhodnější sazby nabízí. Mezi aktuálně oblíbené projekty na našem webu, které nabízejí zvýhodněné financování, můžeme zařadit například Modřanský cukrovar, Nová Kněžívka, či Rezidence Maroldka.


Vzorový příklad koupě bytu s odloženou hypotékou

Byt 2+kk v projektu Modřanský cukrovar

cena: 5 860 000 Kč

plánované nastěhování: jaro 2026

Pro jeho pořízení Vám nyní stačí jen 10% z ceny bytu – při podpisu SOSBK zaplatíte 586 000 Kč

Na zbývající financování bytu budete čerpat hypotéku – tu si můžete vyřídit až před dokončením projektu (konec roku 2025), kdy budou sazby pravděpodobně příznivější.

Nejčtenější
6. září 2023

Co je to developerský projekt a jaké jsou jeho fáze

Ve světě nemovitostí se developerské projekty stávají stále oblíbenějším způsobem, jak získat nové bydlení. Jedná se o moderní přístup, který umožňuje vytvářet nové nemovitosti od základu, aby vyhovovaly aktuálním potřebám a trendům. Ale co vlastně znamená termín „developerský projekt“ a jak probíhá jeho příprava? V tomto článku se podíváme na klíčové aspekty tohoto procesu, odhalíme…

Číst článek
21. září 2023

Investiční byt jako první bydlení pro Vaše děti

Když Češi přemýšlí o investicích, koupě nemovitosti patří mezi nejoblíbenější volby. S rostoucí cenami nemovitostí a stále stoupající popularitou nájemního bydlení se koupě bytu ve větším městě zdá jako chytrá investice do budoucnosti. A pokud počítáte s tím, že jednou Vaše děti půjdou na studia či za prací do Prahy, pak se jeho pořízení vyplatí dvojnásob, jelikož…

Číst článek
Jinonický Dvůr-příjezd do areálu
24. srpna 2023

Rozkvět rekonstrukcí: Developerský trend oživující činžovní a historické bytové domy v Praze

Praha, město tisíce věží, je známé nejen svým bohatým kulturním dědictvím, ale také pestrou architektonickou paletou, ve které se mísí prvky různých epoch. V poslední době se trend zaměřený na rekonstrukce a renovace činžovních a historických bytových domů těší mezi developery velké oblibě. Následuje totiž rostoucí zájem o revitalizaci stávajícího urbanistického prostoru, a to s…

Číst článek