Hledejte novostavbyČeskoZahraničí
# # # #
20. března 2024

Jak začít s flipováním nemovitostí: tipy a triky pro úspěšnou investici

Flipování nemovitostí – horké téma posledních měsíců, které slibuje úspěšnou investici a skvělé zisky. Na první pohled má zdánlivě jednoduchý postup – nakoupíte nemovitost ve špatném stavu, zrekonstrujete ji a s profitem prodáte. Než však s flipováním začnete, je potřeba znát všechna možná rizika i osvědčené praktiky, které Vám pomohou k úspěšnému prodeji.

Co je to flipování nemovitostí?

Flipování nemovitostí je investiční strategie, která spočívá v koupi nemovitosti za výhodnou cenu, provedení rekonstrukce nebo modernizace a následném prodeji se ziskem. To vše často během relativně krátkého časového období.

Typy flipovaných projektů mohou být rozmanité – od rodinných domů v příměstských čtvrtích až po byty či dokonce celé rezidenční komplexy v centru města. Speciální kategorií na flipování jsou pak podíly na nemovitostech nebo postoupení smlouvy u developerského projektu.

Úspěšné zakončení Vašeho úsilí však závisí na křehké rovnováze mezi finanční prozíravostí, zkušenostmi s renovací a znalostí trhu. Jedná se o chytrý způsob, jak investovat v oblasti realit, je však spojen s mnoha riziky a nemusí být vhodný pro každého.

Na co si dát pozor než začnete?

Než se pustíte do přeprodávání nemovitostí, měli byste znát všechny nástrahy, se kterými se u flipování můžete setkat. Peníze, které do projektu vložíte, by neměly být Vašimi životními úsporami. Realitní trh se neustále vyvíjí, a tak se při prodeji obecně vyplatí vyčkat si na ten správný moment, kdy je vyšší poptávka po bydlení. To ale může znamenat roky čekání, kdy investovanou částku nemůžete použít na nic jiného. Nezkušení flipeři se pak ze strachu o své peníze uchylují k prodeji pod původně požadovanou cenou. V lepším případě nic z celého procesu nevydělají, v horším jsou jejich náklady na odkup a rekonstrukci vyšší než reálná prodejní cena.

Nepředvídané náklady na opravy nebo regulační překážky mohou také významně ohrozit ziskovost projektu. Abyste těmto komplikacím předcházeli, musíte být opatrní a obezřetní v každé fázi procesu. Důkladné inspekce nemovitostí, zajištění vstřícných podmínek pro financování a zahrnutí rezerv do rozpočtů na renovaci je jen několik strategií, jak se chránit před možnými komplikacemi. Poučení se z chyb jiných může rovněž poskytnout cenné poznatky pro orientaci v nepředvídatelném terénu realitního trhu.

Jak postupovat?

Zkušení flipeři využívají různé strategie a techniky k maximalizaci svých zisků. To může zahrnovat cílené renovace, které zvýší atraktivitu domu, nadstandartní stavební úpravy a strategická rozhodnutí o koupi a prodeji v souladu s tržními trendy. Důkladný průzkum trhu a správné ocenění nemovitostí jsou klíčové prvky úspěšného flipování.

  1. Výběr a nákup

Možná nejdůležitějším krokem v celém procesu je výběr správné nemovitosti. Pro flipování jsou nejvíce vhodné stavby, které jsou v horší kondici a vyžadují opravy či modernizaci. Takové nemovitosti často naleznete za příznivou cenu, protože jejich původní majitelé je potřebují obratem prodat, a jsou tak ochotní domluvit se na částce, která je i lehce pod hodnotou. Pro Vás je však nejdůležitější vidět v takové nemovitosti potenciál. Před koupí vždy zvažte jeho umístění, předpokládaný rozsah rekonstrukcí i očekávané náklady. Pokud pořídíte nemovitost za příliš vysokou částku, bude obtížné získat na přeprodeji profit.

  1. Rekonstrukce a renovace

Rozsah renovací a úprav se může lišit podle stavu projektu. Některé byty budou potřebovat jen modernizaci a více „povrchové úpravy“, u jiných budou nutné i stavební práce a složité rekonstrukce. Propočítejte si náklady na opravy ještě před pořízením a nechte si ve svém budgetu rezervu. Dejte si záležet i na výběru řemeslníků a firem, se kterými budete spolupracovat, a zvažte, co je ve Vašich možnostech.

  1. Prodej

Při prodeji je nejdůležitější správné stanovení ceny. Tomu by měla předcházet analýza současného stavu trhu a propočet všech vašich dosavadních nákladů. Pokud je situace na trhu v dané době nepříznivá, vyplatí se Vám počat na rozvolnění – máte pak šanci vydělat z flipování pěkné peníze. Dejte si záležet i na prezentaci a inzerci projektu, přilákáte tak rychleji potenciálního zájemce.

4 tipy na úspěšné flipování nemovitostí

  • Plánování – Detailní plánování je nezbytné pro úspěch. Mějte jasný plán pro každý krok procesu a zvažte možná náhradní řešení.
  • Průzkum trhu – Sledujte tržní trendy a ceny nemovitostí v dané oblasti. To Vám pomůže najít vhodné investiční příležitosti.
  • Financování – Flipování nemovitostí vyžaduje značné finanční prostředky. Zvažte různé možnosti financování včetně soukromých investorů, půjček nebo vlastních úspor.
  • Výběr nemovitostí – Hledejte nemovitosti s potenciálem a za nízké ceny, ale buďte opatrní při výběru, některé mohou mít skryté vady a rekonstrukce může být nevýhodná.
Nejčtenější
5. března 2024

Neveřejné nabídky – skrytý trh nemovitostí skýtající skvělou investiční příležitost

Neveřejné nabídky nemovitostí jsou často skrytým trhem, který nabízí mnoho výhod pro kupující i prodávající. Zatímco běžné prodeje probíhají přes veřejné inzeráty a realitní portály, neveřejné jsou dostupné pouze vybrané skupině zájemců. Dostanete se skrz ně často k exkluzivním projektům a jedinečným cenovým příležitostem, které by vám jinak utekly.  Zde se podíváme na různé typy neveřejných…

Číst článek
21. září 2023

Investiční byt jako první bydlení pro Vaše děti

Když Češi přemýšlí o investicích, koupě nemovitosti patří mezi nejoblíbenější volby. S rostoucí cenami nemovitostí a stále stoupající popularitou nájemního bydlení se koupě bytu ve větším městě zdá jako chytrá investice do budoucnosti. A pokud počítáte s tím, že jednou Vaše děti půjdou na studia či za prací do Prahy, pak se jeho pořízení vyplatí dvojnásob, jelikož…

Číst článek
24. srpna 2023

Rozkvět Rekonstrukcí: Developerský trend oživující činžovní a historické bytové domy v Praze

Praha, město tisíce věží, je známé nejen svým bohatým kulturním dědictvím, ale také pestrou architektonickou paletou, ve které se mísí prvky různých epoch. V poslední době se trend zaměřený na rekonstrukce a renovace činžovních a historických bytových domů těší mezi developery velké oblibě. Následuje totiž rostoucí zájem o revitalizaci stávajícího urbanistického prostoru, a to s…

Číst článek