Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Kde koupit investiční byt a dobře zhodnotit peníze

Investiční byt je vhodným způsobem, jak zhodnotit své peníze, ochránit je před inflací, nebo se zajistit na stáří. Čistý příjem z pronajímání může dosahovat ve velkém městě na 8 000 až 10 000 Kč, zatímco v menším je to zhruba polovina. V případě že si chcete investiční byt koupit a dobře zhodnocovat své peníze, pomůžeme vám s jeho výběrem, v nabídce jich máme stovky po celé České republice.


Investiční byt nezůstane nikdy prázdný

Aby byla investice opravdu úspěšná, nestačí koupit jakýkoliv byt, ačkoliv ve velkých městech nezůstane při správné ceně dlouho prázdný ani ten, co leží daleko od centra. Investiční byt se však nachází v žádané lokalitě a okolí poskytuje dobrou občanskou vybavenost, za což jsou lidé ochotni připlatit. V univerzitních městech jako je Brno se také často kupují nemovitosti v blízkosti škol, kde je prakticky stálá 100% obsazenost.


O pronájem nemovitosti se nemusíte starat

Koupit investiční byt je jedna věc, ale starat se o něj? Ne vždy se podaří najít nájemníky na několik let, a možná tak bude potřeba opakovat celý proces každý rok ...nebo i častěji. Riziko je to zejména u studentských bytů, v němž obyvatelé zůstávají podle školy. Pokud jste z druhého konce republiky a nechcete nic takového řešit, může za vás byt dlouhodobě spravovat realitní makléř. Tomu přitom za služby nic neplatíte, provizi uhradí nový zájemce.


Nejvýhodnější jsou na investici byty 1+kk

Většina lidí chce pochopitelně vydělat co nejvíce s co možná nejnižším vkladem. Z tohoto důvodu nejsou vhodné dispozičně velké nemovitosti, ale spíše menší, respektive "základní". Vůbec nejlepší je zvolit na investiční byt velikost 1+kk, případně 1+1, kterou lze pronajímat za cenu kolem 10 – 12 tisíc Kč bez energií. Větší nemovitosti pochopitelně pronajmete dráže, ale pouze o několik tisíc Kč / měsíc, zatímco jejich tržní cena bývá i dvojnásobná.


Když nepočítáte energie (nájemník je může platit vám, nebo si je přepsat na sebe) a odečtete daň a fond oprav, bude vám zůstávat nejméně 8 000 Kč de facto v čistém. Počítejte však, že jako majitel stále zodpovídáte za velké opravy, třeba pokud se rozbije myčka nebo praskne vana, bude platit její výměnu vy. U investičních bytů v novostavbách, případně po kompletní rekonstrukci, však takové situace nenastávají.


Investiční byty jsou nejlepší Brně a Praze

Nejvíce v současné době vyděláte, pokud koupíte investiční byt ve velkém městě jako je Praha nebo Brno, kde ceny za bydlení neustále rostou. Počítejte ovšem, že jsou takové nemovitosti dražší než v menších městech, to výrazně. Třeba za běžný "příbytek" o velikosti 2 plus 1 zaplatíte kolem 4 až 5 milionů korun, zatímco u novostaveb to může být i více. Dají se sice sehnat i levnější byty, v takových lokalitách však není vhodné pořizovat zrovna investiční byt. Podívejte se na byty v Praze a byty v Brně, které máme v nabídce.


Kde sehnat dobrý investiční byt

Jelikož zájem o tento druh nemovitostí stále roste, nebývá vždy snadné je sehnat. Většinou bývají v rukách developerů, kteří svěřují jejich prodej nebo pronájem realitním kancelářím, a běžný člověk se k nim tak nemusí dostat. Homeportal má v nabídce investiční byty z celé České republiky a zkušení makléři vám k nim poskytnou odborné poradenství, zajistí financování a pomohou vše domluvit.


Jak financovat koupi investičního bytu

Máte-li našetřeno dostatek peněz, bývá koupě „za hotové“ nejlepší volbou, neboť budete prakticky jenom profitovat. Není to však nezbytné, investiční byty lze normálně investovat pomocí hypotéky od banky / stavební spořitelny a vše nastavit tak, aby splátku úvěru pokrylo nájemné. Pokud navíc vlastníte třeba jiný dům bez dluhu, lze ho dát do zástavy spolu s investičním bytem a pořídit tak dražší nemovitost, která bude vynášet více.


Na kolik vyjde investiční byt s hypotékou

Než se pustíte do koupě nemovitosti pomocí hypotéky, vždy si nejdříve spočítejte, zda-li ji zvládnete splácet z pronájmu, či budete doplácet ze svého. Budete-li chtít například byt za 3,2 milionu Kč, poskytne vám banka / stavební spořitelna max. cca 2,9 milionu korun, což odpovídá 90 % tržní ceny. Zbylou desetinu tak musíte buď doplatit ze svého, nebo si vzít třeba spotřebitelský úvěr na cokoliv.


V orientačním příkladu použijeme úroky 2,19 % p.a. a RPSN ve výši 2,38 %, zatímco délku trvání smlouvy uvážíme v horizontu 30 let. Měsíční splátka pak vyjde na zhruba 12 750 Kč, což odpovídá trochu vyššímu nájmu v Praze nebo v Brně za investiční byt 1+kk (bez služeb). Z částky bude také nutné odvádět 15% daň z příjmu, ovšem až 150 000 Kč ročně je bráno jako nezdanitelná část daně, což znamená slevu 22 500 Kč (150 000 x 0,15).


×