Vložit poptávku

Novinky

Sledujte naše novinky, abyste byli v obraze, co se týče rezidenčních nemovitostí.

Na co si dát pozor při koupi novostavby

Při výběru bydlení i investičního bytu hraje roli mnoho aspektů, a jedním z hlavních je právě celkový stav nemovitosti. Nově postavené domy na tom bývají oproti těm starším výrazně lépe, a to i z hlediska lokality. Přesto je však dobré novostavbu "proklepnout" dříve, než ji koupíte, s čímž vám mohou pomoci specialisté s roky zkušeností. Důvodů je více, a tím hlavním může být cena, jelikož se takové domy i byty prodávají za nemalé peníze.


Novostavbu můžete koupit ještě „na papíře“

V určitých lokalitách České republiky je dlouhodobý nedostatek bytů i přesto, že se jich ročně postaví tisíce. Kvůli poptávce převyšující nabídku a dlouhé čekací lhůtě se proto nové nemovitosti často prodávají ještě před zahájením stavby. Zájemci o bydlení tak mají "jisté místo" a na základě vizualizace dopředu vědí, jak bude byt nebo dům vypadat. Nekupují nic naslepo. A pak se dá samozřejmě novostavba koupit i v průběhu realizace, kdy ještě chybí poslední úpravy, nebo dokončená, takže se nemusíte spoléhat pouze na fotografie.


Zjistěte si, kdo za výstavbou stojí

Každý chce vědět, komu má svěřit své peníze. A že nejde o zrovna malé částky. Zjistěte si proto, zda-li se jedná o nově založenou společnost nebo známého budovatele, co za sebou má desítky činžovních domů. Solidní firma bude mít dobře vypadající stránky a uvede o sobě všechny potřebné informace. Na realitním webu Homeportal spolupracujeme pouze s prověřenými partnery, kteří se věnují výstavbě domů a bytů dlouhodobě.


Ujistěte se, že rozumíte dispozicím bytu

Novostavby mívají často obývák spojený s kuchyní, aby byl byt prostornější, vzdušnější a lépe prosvětlený. Stále častěji se proto setkáte s označením 1+kk, 2+kk atd., což znamená, že kuchyň není oddělená, ale spojená s jedním z pokojů, případně se v něm nachází kout s linkou a spotřebiči. Může jít přitom o plnohodnotnou kuchyň s jídelním stolem a velkou rozlohou. Dříve se ovšem stavěly byty o dispozicích 1+1, 2+1 apod., v nichž byla kuchyň zcela oddělená.


Nechte si ukázat energetický štítek

Snad každý by rád ušetřil, aniž by došlo ke snížení jeho komfortu. Energetická hospodárnost budovy je tak dalším, co by vás mělo při výběru novostavby zajímat. Rezidence od developerů sice bývají navrhovány tak, aby spotřebovaly co nejméně elektřiny, plynu a vody, což si nechte doložit energetickým štítkem.

 

Obecně jsou nejlepší třídy A (mimořádně úsporná) a B (velmi úsporná), ale přijatelné je i C (úsporná). Má-li novostavba udávanou vyšší energetickou náročnost, ptejte se proč. Někdy však může být orientačně uvedeno G (mimořádně nehospodárná) pouze z důvodu, že ještě nedošlo k měření (třeba u zatím nepostavených budov).

 

Poznejte občanskou vybavenost a okolí

Ať hledáte své první bydlení, nebo chcete byt v "dobré čtvrti" kvůli nadcházející rodině, měli byste nejdříve poznat jeho okolí. Páry i rodiny s dětmi zpravidla zajímá, jestli je v okolí:

      Obchod s potravinami (spíše supermarket než večerka)

      Sportovní a rekreační středisko (fitness, bazén, hřiště, krytá hala atd.)

      Školka a základní škola

      Objekty a místa pro děti a dorost k trávení volného času (hřiště, hudební škola, vzdělávací a sportovní centra, herny atd.)

      Lékařská péče (v blízkosti by měla být alespoň lékárna a pohotovost, a ve městě je dobré zohlednit i praktické lékaře, zubaře a jiné specialisty)

      Restaurace a kavárny, když vyrazíte ven a nechcete se z dobrého jídla ani piva vracet přes půl města

      Volnočasová / kulturní místa jako je kino, divadlo nebo kulturní dům

      Obchody / nákupní středisko, v němž najdete kromě potravin také elektro, oblečení, obuv a případně další obchody

      Veterinární péče, máte-li nebo plánujete mít domácího mazlíčka (nejlépe s pohotovostí, jet v případě neštěstí 60 km daleko muže být komplikace)

      Dopravní dostupnost jako je zastávka MHD, četnost spojů veřejné dopravy, ale i dopravní situace v okolí, vzdálenost hlavní silnice aj.

      Veřejné služby, díky nimž je okolí bezpečnější (policie, hasiči, zdravotnická záchranná služba)

      Ostatní služby si někdo vyřizuje ve městě, ale pro jiného mohou být stejně důležité (banka, kadeřník, salón krásy, wellness apod.)

 

Zjistěte možnosti parkování u domu

Města jsou stále více plná aut a v těch velkých dochází k zavádění parkovacích zón, což může věci zkomplikovat. Někdy je problém zaparkovat i s jedním autem, natož v blízkosti domu. Novostavby však mívají kryté garáže v suterénu budovy a jsou k dispozici majitelům bytů. Ti se tak koupí bydlení stanou spolumajiteli nemovitosti. Obvykle se tím ale vyřeší místo pouze pro jedno vozidlo, takže v případě druhého je stejně potřeba nalézt další parkování v blízkosti.

 

Kde koupit novostavbu „najisto“ a včas

Bydlení je dlouhodobě nedostatkové a řada bytů je rozprodána dříve, než započne jejich výstavba. Pouhý zájem o bydlení tak nestačí, nemovitosti v žádaných lokalitách si musíte rezervovat s předstihem, s čímž vám pomůže realitní web Homeportal. Sdružuje totiž novostavby z celé České republiky, takže můžete vzájemně porovnat úroveň života v různých částech měst a koutech země.

×